čípování a vydávání pasu

Sem vložte podnadpis

Proč nechat psa čipovat?

Důvodů je hned několik:

1) pokud se chystáte s pejskem vycestovat ať už po zemích EU i mimo ně je nutné aby byl pes (popř. kočka, fretka) nezaměnitelně označen. Dříve toto zastoupilo tetování zvířat s průkazem původu. Dnes je čip považován za jediný způsob trvalého označení zvířat.

2) ve vybraných městech je to již povinost (u nás např. v Náchodě), kdy za neočipované zvíře hrozí pokuta

3) a v neposlední řadě jsou pejsci, kteří se rádi toulají. Dnes jsou tzv. "čtečky čipů", které musí splňovat dané ISO normy kompatibilní se všemi čipy na trhu, takže i policie i veterináři si poradí s každým očipovaným pejskem.

To, že je zvíře označené ještě automaticky neznamená, že až se ztratí tak se vrátí zpět k majiteli. Je nutné čip zaregistrovat do databáze, kde bude lehké dohledat majitele. U nás v ČR existuje řada těchto registrů, ale ne všechny jsou mezinárodní!! Mezinárodní jsou backhome.cz nebo narodniregistr.cz. Mnou očipovaní psi, kočky, fretky jsou registrováni v backhome.cz a když je vydán pas tak ještě v registru pasů KVL (komory veterinárních lékařů)


Na co potřebuji pas?

Pas je potřeba při cestování do jiných zemí jak v rámci EU tak i do třetích zemí. Pas vydá Váš veterinární lékař. Aby mohl být vydán pas musí být pes (kočka/fretka) prokazatelně označen (tedy čipem, popř. tetováním - to je uznáno jen pokud je jasně čitelné a je provedeno před 3. červencem 2011) Před každou cestou je důležité zjistit jaké podmínky má daná země (někde vyžadují jen pas s platnou vzteklinou, někde ošetření proti echinokokům, někde titr protilátek na vzteklinu apod.)

Požadavky na cestování se zvířaty najdete zde:

  • https://eagri.cz/public/web/svs/portal/zdravi-zvirat/cestovani-se-zviraty/

MVDr. Markéta Valešová