Silvestr a ohňostroj
Silvestr a ohňostroj
Nejen na silvestra, ale dnes už také např. na Svatého Mikuláše se ozývají zvuky petard a další zábavné pyrotechniky. Pro mnoho lidi je to skvělá zábava, ale naše zvířata, ať už psi nebo kočky, se na to dívají trochu jinak.
Jak tedy ochránit naše miláčky před stresem?
Nejdůležitější je přístup majitele ke zvířeti. Pokud to jde je vhodné odjet na klidné místo, kde jsou petardy používány minimálně, což je v dnešní době značný problém. Ke zvířeti se chováme klidně, láskyplně a pokud to pes či kočka potřebuje tak ho vezmeme např. na klín (pokud se na něj samozřejmě vejde), obejmeme ho apod. Je důležité, abychom se i my chovali přirozeně, pokud totiž budeme ve stresu zvíře to z nás ucítí. Další důležitou zásadou je např. nevenčit pejska po 20té hodně (v případě Silvestra) a nevystavovat ho tím riziku zdravotních problémů vzniklých působením stresu nebo samotnými petardami (např. onemocnění srdce, poranění uší, očí...). Pokud žije pejsek v bytě, je dobré zavřít všechna okna (minimalizovat hluk), zatemnit (minimalizovat stres ze záblesků z petard) a pustit přiměřeně nahlas muziku nebo televizi. Pokud tato behaviorální opatření nepomáhají přicházejí na řadu medikamenty - homeopatika, bylinky a léky.
Jaké medikamenty tedy zvolit?
Každý chovatel má dobré či zlé zkušenosti s tím nebo oním přípravkem. Použití homeopatik, přírodních látek nebo sedativ by měl vždy posoudit veterinární lékař ve spolupráci s chovatelem. Zde uvádím pro orientaci základní přehled látek na trhu.
HOMEOPATIKA
Homeopatický sirup SEDALIA, podávaný alespoň několik dní předem v dávce 2 lžičky 2x denně nebo tablety SEDATIF PC 2x denně 1 tabletu. Homeopatické přípravky jsou volně dostupné v lékárnách.
FEROMONY
Existují odpařovače psích (např. ADAPTIL) nebo kočičích (např. FELIWAY) feromonů, které mají za úkol navodit u psa/kočky dobrou náladu a minimalizovat stres např. z hluku, odloučení, změny v rodině atp. Tento odpařovač se dává do zásuvky alespoň 2 týdny před Silvestrem a je k dostání u veterinárních lékařů.
PŘÍRODNÍ PREPARÁTY
Mezi přírodní preparáty patří např. SERENE-UM ve formě kapek nebo tablet, který je vhodné podávat minimálně 3-4 dny před očekávanou stresovou situací. Dalším přírodní preparátem je ZYLKÉNE kapsle, které je vhodné podávat minimálně 7 dní (lépe 10-14) před očekávanou stresovou situací. Dále je na trhu např. ALAVIS Relax pro psy a kočky.
LÉČIVA
Často se u malých zvířat používá acepromazin (SEDALIN) ve formě gelu nebo tablet. Jedná se o sedativu, které nechává zvíře pohyblivé ale "oblouzněné". Tento lék by se měl používat jen v odůvodněných případech.
Novinkou na trhu je přípravek SILEO, který je prvním schváleným lékem na zmírnění strachu z hluku u psa. Účinnou látkou je dexmedetomidin hydrochlorid, který u psa navodí zklidnění, avšak pes zůstává při plném vědomí. Účinku je dosaženo přibližně po 15 až 60 minutách, a účinek obvykle trvá 2-3 hodiny. V případě, že zvuky vyvolávající strach pokračují, může být další dávka podána v intervalu (minimálně) dvou hodin, a to celkem 5 krát v průběhu každé události. Nevýhodou tohoto produktu je však vysoká cena, zejména u větších plemen.
Na závěr bych chtěla upozornit, že žádný ze zde jmenovaných přípravků nefunguje u všech zvířat na 100%. Každý jedinec má jiný práh vzrušivosti, proto u nervově labilnějších jedinců nemusí přípravky vždy fungovat.
MVDr. Markéta Valešová