Odčervení

Odčervení koček i psů provádíme vždy několik dní před nebo po vakcinaci! Není vhodné provádět to současně. O vhodném přípravku pro Vašeho pejska/kočičku se informujte u veterináře.

Odčervení psů

Jak často a čím vlastně mám pejska odčervit? To je velmi častá otázka, která zazní v ordinaci veterinárního lékaře. Jak to tedy je?

Štěňata

První odčervení štěňat provedeme ve věku 2 týdnů, nejčastěji odčervovací pastou. Dále odčervujeme ve 2 týdenních intervalech až do věku 3 měsíců (tedy 2., 4., 6., 8. a 10.(12) týden věku štěňat). Opakované odčervování je velmi důležité, abychom postupně zachytili všechny dospívající parazity z transplacentárního a galaktogenního přenosu. Od 3.-6. měsíce věku štěňat odčervujeme každý měsíc - tj 4., 5., 6. a od 6.-12. měsíce věku odčervujeme každé 3 měsíce.

Dospělý pes

Dospělé psy poté odčervuje každé 3-6 měsíců. Před každým odčervením je dobré udělat koprologické vyšetření - tj. vyšetření trusu na obsah vajíček parazitů. Pokud by bylo koprologické vyšetření negativní, není nutné pejska odčervovat. V praxi se však psi odčervují preventivně bez koprologického vyšetření a to po max. 6 měsících. Pokud se v trusu vyskytují paraziti je nutné odčervení zopakovat po 14 dnech znovu, aby došlo k přerušení vývojového cyklu parazita.

Březí a laktující fena

Fena by se měla odčervit nejlépe ještě před plánovaným krytím, pokud to však není možné (neplánovaná březost) měla by se odčervit co nejdříve to přípravkem Stronghold spot on - u tohoto přípravku byli provedeny klinické studie a ověřena bezpečnost jak pro fenu tak pro plody. 1-2 týdny před porodem je možné odčervit tabletami, ale je nutné dát pozor aby nebyli tyto tablety u březích fen kontraindikovány. Po porodu by měla být fena odčervena spolu se štěňaty ve věku 2 týdnu. 

Odčervení koček

Stejně jako je důležité odčervit psa, je nutné odčervovat pravidelně i kočky. Jak? To si nyní povíme.

Koťata

První odčervení provedeme spolu s kočkou ve 2 týdnech nejlépe odčervovací pastou (proti oblým červům) a pak následně odčervujeme po 2 týdnech až do 12. týdne věku stejně jako u štěňat. Od třetího měsíce odčervujeme každý měsíc a to již proti oblých i plochým červům. Od 6-12 týdne pak odčervujeme v intervalu 3 měsíců. V případě, že jsou koťata venku a loví volně žijící živočichy, můžeme odčervovat častěji, nebo dle koprologického vyšetření.

Dospělá kočka

Při odčervování dospělých koček bychom měli interval mezi odčervením přizpůsobit tomu, zda je kočka venkovní nebo striktně domácí. U koček striktně domácích (tedy jsou jen doma, ven je nikdy nepouštíme), které nepřichází do kontaktu s dalšími zvířaty venkovními stačí odčervení jednou za půl roku, popř. můžeme odčervovat až po koprologickém vyšetření trusu. Odčervením nejen chráníte zdraví kočky, ale také zdraví Vaše, protože řada parazitů má zoonotický potenciál, tj. jsou přenostná na člověka (např. tasemnice psí).

Odčervovací přípravky jsou ve formě pasty, tablet a kapiček mezi lopatky (tzv. spot on). Než zvířeti podáte jakoukoliv formu, měli by jste se ujistit, zda je určená pro daný druh (kočku), věk (ne vše lze dát již od 2 týdnů) a váhu Vaší kočky vhodná.

Březí a laktující kočka

Kočka by se měla pokud je to možné odčervit 14 dní před plánovaným krytím a 14 dní před porodem. Vždy se ale musí jednat o přípravek vhodný pro březí kočky! Další odčervení je spolu s koťaty ve věku 2 týdnů.

MVDr. Markéta Valešová