Klíšťata a blechy
co o nich víme a jak proti nim bojovat
Klíšťata
Patří do čeledi Ixodidae (Klíšťatovití). Tato čeleď zahrnuje více než 650 druhů klíšťat řazených do řady rodů. U řady rodů (např. Dermacentor, Amblyomma, Hyalomma a Rhipicephalus) leží po stranách scuta (štítku) oči, u rodů Ixodes a Heamaphysalis oči chybí. Hlavová část klíšťat je tvořena především dopředu směřujícím hypostomem s chelicerami a makadly (palpy). Ostré, břitům podobné chelicery slouží k proříznutí kůže v první fázi přichycování klíštěte. V klidovém stavu je hypostom kryt přilehlými 4-článkovými makadly, která se při průniku do kůže široce odklání do stran. Hypostom, který je opatřen četnými nazpět směřujícími háčky, slouží k vlastnímu průniku kůží a k následné fixaci v ní. Toto pravidelné uspořádání těchto hrotů jednoznačně dokládá nesmyslnost teorií o směru "vytáčení" klíšťat při jejich odstraňování. Proto jediný doporučitelný způsob jak klíště odstranit je za mírného tahu klíště "vyviklat".
Rod Ixodes:
V ČR je udáváno více než 10 druhů rodu Ixodes, ale nejvýznamnějším zástupcem je Ixodes Ricinus. Klíšťata tohoto rodu přenáší řadu virových infekcí (klíšťová encefalitida, krymsko-konžská hemorrhagický horečka) a další původce onemocnění (Coxiella burnetii, Borrelia burgdorferi, Anaplasma marginale, Babesia divergens a Ehrlichia phagocytophila a další). Na místech sání těchto klíšťat často vznikají velmi pomalu se hojící vředy.
Hlavní zástupce tohoto rodu je tedy Ixodes Ricinus, který je typicky trojhostitelský. Larvální stádia mají tři páry končetin, zatímco dospělci a nymfy mají páry 4. Larvy sají většinou na drobných obratlovcích, nymfy pak cizopasí na větších savcích a dospělci na velkých zvířatech (lišky, psy, jezevci, ovce, kozy, skot apod.). Na člověku můžeme najít všechna vývojová stádia, nejčastěji však nymfy. Velikost samečků je cca 2,4 mm a samiček cca 4 mm (po nasátí i 1 cm a více)
Vývoj klíštěte:
10-14 dní po oplození klade samička vajíčka (až několik tisíc) na povrch půdy. Z vajíček se za 6 týdnů líhnou larvy se třemi páry nohou. Po 1-6 měsících se mění v nymfu. Proměna nymfy v imago trvá 2 i více měsíců. Za příznivých podmínek může u I. ricinus proběhnout vývoj od larvy do dospělosti od jara do podzimu (většinou je to déle). Všechna stádia se musí nasát krve aby se mohla uskutečnit jejich přeměna a také mohou hladovět až 1,5 roku.
Z výše uvedeného vyplívá, že se s jednotlivými vývojovými stádii můžeme setkat od jara po celé vegetační období.
Blechy
Blecha je bezkřídlý hmyz se skákavýma nohama a proměnou dokonalou. Imaga se živí krví a parazitují u ptáků a savců. Krev sají několikrát denně a samička musí sát před každou snáškou ( vajíčka jsou kladena po 4-8 a celkem jich samička vyprodukuje kolem 400). Vajíčka nemají lepivý povrch, proto ze srsti vypadávají do okolí a po dvou dnech se vylíhne larva - I. larvální stádium (beznohá, tělo je tvořeno 13ti články a na každém je věnec brv), která se živí trusem dospělých blech (nestrávenou krví). Larva roste a 2x se svléká. Larva III. stádia vytváří kokon, ve kterém se svléká potřetí a pak se zakuklí. Vývoj trvá 4-6 týdnů (ale může být kratší, nebo v případě nepříznivých podmínek i delší - až 200 dní). Dospělé blechy mohou přežívat až 6 měsíců bez potravy, proto mohou blechy trávit velkou část života mimo hostitele (permanentně žije na hostiteli jen málo druhů). Napadení hostitele blechami vrcholí v našich podmínkách v pozdním létě, kdy je aktivita blech nejvyšší. Psi a kočky jsou nejvíce postiženi na zádi, u kořene ocasu, na břiše, vnitřní straně stehen. Mezi klinické projevy patří intenzivní pruritus (svědění), ulámaná srst až alopecie.
U nás je nejvíce rozšířena tzv. blecha kočičí (Ctenocephalides felis), která parazituje na psech, kočkách i člověku (může napadat i drůbež). Na rozdíl od ostatních druhů blecha kočičí většinou hostitele neopouští a opakovaně přijímá potravu a rozmnožuje se, dokud se nevyčerpá nebo není pozřena psem či kočkou. Za optimálních podmínek trvá vývoj pouze 11 dní. Z výše uvedeného vyplívá, že pokud se v domácnosti (kotci) vyskytují blechy, je kromě antiparazitárního ošetření zvířete důležité vhodným prostředkem ošetřit i vnější okolí a to opakovně minimálně 2x po 10-14 dnech, abychom zabránili dalšímu množení blech.
Jaké přípravky zvolit pro co nejefektivnější ochranu Vašich pejsků a koček?
Dříve velmi oblíbené obojky a "kapičky" jsou dnes většinou málo účinné. Jedná se hlavně o preparáty s účinnou látkou fipronylum (neplatí to pro preparáty s kombinací dalších účinných látek - jako např. frontline combo), na které jsou již blechy rezistentní. Dnes je na je na trhu opravdu velmi široká nabídka antiparazitárních preparátů ve formě obojku, spot on, spreje, roztoků ke koupelím, žvýkacích tablet a je těžké se v této nabídce orientovat. Velmi dobré zkušenosti mají chovatelé se žvýkacími tabletami Bravecto pro psy, které působí 3 měsíce proti blechám i klíšťatům (podle chovatelů účinek trvá ve skutečnosti mnohem déle). Letos je u nás na trhu novinka a to spot on Bravecto pro kočky, který také působí 3 měsíce proti blechám a klíšťatům. Tablety i spot on Bravecto mohou chovatele na první dojem odradit poněkud vyšší cenou (cena se pohybuje od 630 do 860 dle váhy psa), ale když si spočítáte, že např. spot on pro kočky Broadline působí na blechy měsíc a klíšťata 3 týdny a cena kapičky je kolem 220 Kč a spot on pro kočky Bravecto stojí kolem 630 Kč a působí 3 měsíce, tak Vás spot on Bravecto vyjde nakonec levněji než 3 spot on Broadline, který musíte každý měsíc opakovat. Dalším účinným přípravkem je obojek Foresto, který je jak pro kočky tak pro psy a působí 7-8 měsíců proti blechám a 8 měsíců proti klíšťatům. Jeho cena se pohybuje od 650 do 850 Kč dle velikosti zvířete. Pokud se ve Vašem okolí nevyskytují klíšťata, ale blechy ano, je nyní nejlépe fungujícím přípravkem výhradně proti blechám tableta Comfortis, která působí měsíc. Pokud zjistíte u Vašeho pejska nebo kočky blechy je nezbytné ošetřit vhodným přípravkem i okolí, ve kterém se zvíře pohybuje (pelíšek, domácnost, kotec) a vše co jde tak vyprat. Jak je již uvedeno v předchozím textu, jedno ošetření okolí není dostačující, proto doporučuji ošetření po 7-14 minimálně jednou (lépe 2x) zopakovat.